Başlangıç > Genel > Geothermal Energy – Yeraltı Suyu Kaynaklı Klima

Geothermal Energy – Yeraltı Suyu Kaynaklı Klima

Antalya TerraCity AVM

Form’dan Avrupa’nın en büyük yeraltı suyu kaynaklı ısı pompası uygulaması: Antalya TerraCity AVM

Modern mimarisi ve çevreci yaklaşımı ile ön plana çıkan Antalya Terracity AVM, ısıtma-soğutma ihtiyacını Form Şirketler Grubu’nun enerji verimliliği yüksek ve çevre dostu ürünleri ile karşılıyor.

Antalya ‘nın en prestijli bölgelerinden biri olan Lara’da hayata geçirilen Terracity AVM’nin iklimlendirme sistemi için 700 adet CLIMATEMASTER ısı pompası, 2 adet CLIVET heatpump su soğutmalı chiller, 11 adet LENNOX su soğutmalı paket klima ve 29 adet FORM klima santrali kullanılıyor.

Kurulu sistemin toplam soğutma kapasitesinin 12.000 kW olduğu Antalya TerraCity AVM, bu özelliği ile yeraltı suyu kaynaklı ısı pompası uygulamaları içerisinde Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini de taşıyor.

Isıtma ve soğutmada AVM’ler için verimli ve çevreci mimari çözümler!

AVM’ler gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle AVM’ler de iklimlendirme için tercih edilen “su kaynaklı ısı pompası”, her mağazanın bağımsız olarak ve istediği sıcaklıkta ısıtma ve soğutma yapabilmesine imkan sağlamakta ve her kullanıcı kendi cihazının kullanmış olduğu elektrik enerjisi bedelini ödediğinden sistem verimi ve tasarrufu mevcut sistemlere göre daha yüksek olmaktadır. Çevrim suyu sıcaklığı 15°C’nin altına düşmediğinden, borularda izolasyon gerekmez. Dış ünite kullanılmadığından binada yerden tasarruf sağlanır ve dış cephe estetiğini bozacak bir ünite olmadığından görüntü kirliliğine neden olmaz.

Cihazların soğutmada verimi 4,5 ve ısıtmada 5’dir. Ayrıca ısıtma ve soğutmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda cihazlar arası ısı geri kazanımı sayesinde sistem COP’leri 5’lerin üstüne çıkmaktadır.

CLIVET soğutma grupları, yıl boyunca yüksek verimle çalışmak için dizayn edilirler. Karbondioksit salınımı olmadığı için kullanılan akışkan gaz ozon tabakasına zarar vermez. Ayrıca, DX evaporatör dizaynına sahip bir ünite olarak piyasada yer alan flooded evaporatörlü soğutma gruplarının çoğundan çok daha küçük ölçülere sahip olup, çok daha az miktarda soğutucu akışkan içerirler.

LENNOX paket klimalar ise tek bir cihazla ısıtma-soğutma-nemlendirme-nem alma ve taze hava ihtiyacını karşılayabilmekte, bütün bu işlemleri kendi üzerindeki entegre otomasyonu ile otomatik olarak yapmaktadır. Kolay kullanım ve bakım imkânı sunan LENNOX paket klimalar direkt genleşmeli çalışma ile ortam havasının ısıtılıp soğutulması sayesinde yüksek verimle çalışır. Free-cooling (bedava soğutma) yapabilme imkanı da bulunuyor.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: