Başlangıç > Air Conditioning, Haber, HVAC, İklimlendirme > Isıtma, Soğutma ve Klima Sektörü

Isıtma, Soğutma ve Klima Sektörü

ISITMA SOĞUTMA VE KLİMA SEKTÖRÜ 85 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ!
İSKİD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nedim Zalma toplantıda sunum yaptı. İstatistik Komisyon Üyesi Tunç Korun, Merkezi Sistemler hakkında verileri, İSKİD Yönetim Kurulu ve İstatistik Komisyon Üyesi Sedat Akıska Dünya Klima Pazarları ile Türkiye Split ve VRF Klimalara ilişkin bilgiler sundu. Türkiye’de iklimlendirme pazarı, diğer sektörlere oranla canlılığını koruyor. Sektörün genel değerlerini ve büyüklüklerini sunan, Zalma, Akıska ve Korun özetle şu neticeleri dile getirdiler.
85 Milyar Dolar Dünya Pazarı
Finansal dünya krizi, 2008’de patlayan Isıtma – Soğutma sektörünü de etkiledi. Global krizin etkisi ile 2008’de 70 Milyar Dolar toplam dünya pazarı, 2009’da 63 Milyar Dolara kadar düştü. Ancak son yıllarda görülebilir bir toparlama kaydedildi. Geçtiğimiz sene iklimlendirme pazarı dünya genelinde 85 Milyar Dolar artış sağlar. Türkiye’nin Pazar büyüklüğü yaklaşık değer olarak %25 büyüyerek 2011’de 1,5 Milyar Dolarlık bir hacme ulaştı, ayrıca 2010 yılına göre de adet bazında yaklaşık %40’a kadar geldi. Türkiye’nin Dünya Klima Soğutma sektöründeki Pazar payının bu hesaplara göre %1,8’e kadar olduğu tahmin ediliyor.
Türkiye Pazarı Yükselmeyi Vaat Ediyor
Split klimalar tahmine göre %10 oranında kullanılıyor. Halbuki aynı oran diğer Akdeniz ülkelerinde %20 – 50 aralığında değişiyor. Buna nazaran Türkiye’de kullanım oranı çok düşük olduğu ve konutlarda split klima kullanma potansiyeli olarak yükselmeyi eğilimli olduğu söylenebilir. Bir nevi 2011 senesinde imalat % 34 ithalat % 60 iç satış % 55 ve ihracat %17 split pazarında çoğalma gösterdi. 2007 zirvesi olan 1 Milyon 200 Bin iç satış adedi tekrar zirveye ulaştı.
İnverter Teknolojisi Gelecekte Dolara Kadar Düştü
Tüketicinin duyarlılığı enerji verimliliği konusunda sürekli artıyor, büyüyen iç pazarda artmaya devam eden, yeni inverter teknolojisine sahip ürünlere olan talep ve enerji verimliliğini arttırarak % 20 oranına ulaşmış durumda. Sektör bu düzeyin AB’de 2013 de uygulamaya alınması ülkemizde ise bir sene sonra uygulanacak olması ile daha yüksek düzeylere ulaşması bekleniyor. Merkezi Sistemlerde de kâr marjı olarak büyüyen değişken soğutkan debili klimalarda ( VRF ) bazında ithalat da ve iç pazarda %50 büyür iken ihracat da ise % 46 düşüş görülüyor. 18000 Adet dış ünite ile VRF pazarı 150 Milyon Dolar büyüklüğünde, sektör yetkilileri ise bu artışın daha da yükselerek büyüyeceğini düşünüyor. Kanallı Split Klimalarda Uzak Doğu tipleri ağırlık kazanıyor. Kanallı Split Klimalarda iç pazarda büyüme oranı 2011 yılında % 9 civarında kalırken, çatı tiplerinde ise % 24 artış görüldü.
Çin Malına Antidamping Sektörü Canlandırdı
Soğutma grupları ürünleri sayısı 2009 yılında %30 civarında düşme varken 2010 yılında yükselme aşamasına girdik, 2011’de ise %45’e kadar yükselme seviyesine ulaştı. Yerli imalat artışını ithalat artışından yüksek olması etkisini ihracatta da gösterdi ve sektör ihracatı % 43 artış sağladı. Klima santralleri ve Fon coiller ile birebir bağlantılı olduğu için Fan coiller de Çin manşeili ürünlerde antidamping uygulamasının etkisi ile yerli imalatta % 27 iç pazarda % 12 artış yaşandı ve bu artışın daha da devam edeceğini düşünüyoruz.
Ar – Ge Yatırımları Etkisini Gösteriyor
Ar – Ge yatırımları ile ihracat değerlerimiz laik olduğu noktaya ulaşıyor. M2 ve sayı oranında toplamış olduğumuz istatistiklerde 2011 senesinde ciddi artışlarla m2 olarak iç Pazar % 53 ihracatla %37 oranında artış sağladı. 2009’da bile düşüş göstermeyen iç Pazar değerleri, 2008 yılındaki ihracat değerlerimize 2011 yılında geçmiş olmamız bize gurur veriyor.Global ısınma, siyasi istikrar ile yakalanan sürdürülebilir büyüme, iç hava kalitesinin artması, enerji tasarrufu, tüketici güvenliğinin de artmaya devam etmesi gibi faktörler, klima sektörünün daha da büyüme elde edeceğini gösteriyor.
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: