Başlangıç > Haber > Klima İthalatcılarına Kötü Haber. İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi

Klima İthalatcılarına Kötü Haber. İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine Dair Tebliğ
Ekonomi Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’nden (ÇHC) ithal edilen duvar tipi klimalarda yerli üretimi korumak amacıyla daha önce uygulamaya konan CIF bedelinin yüzde 25’i oranında dampinge karşı önlemin devamına karar verdi.
Klima ithalatıyla ilgili nihai gözden geçirme soruşturması raporunun detaylarına yer verilen tebliğde, ÇHC’nin ihracat kapasitesi ve 2010 yılında Türkiye’ye olan ihracatının tekrar artışa geçtiğinin altı çizildi.

2010 yılı için hesaplanan fiyat kırılması oranlarının çok yüksek olduğu belirtilen soruşturma raporunda, ”Yerli üretim dalının bazı ekonomik göstergelerinde meydana gelen bozulmalar dikkate alındığında mevcut önlemin yürürlükten kaldırılması halinde yerli üretim dalının ekonomik durumunun daha da kötüye gidebileceği ve zarar durumunun devam edeceği veya tekrar oluşabileceği değerlendirilmektedir” denildi.

Raporda, yerli üretim dalında maddi zararın devam ettiği ve uygulamanın yürürlükten kaldırılması halinde dampingin ve zararın devamı veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu kaydedildi. Buna göre, ÇHC’den ithal edilen duvar tipi klima için CIF bedelinin ( mal bedeli, sigorta ve navlun ) yüzde 25’i oranında dampinge karşı önlemin devamına karar verildi.
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: