Çevreye Duyarlı Klima Kullanımı…

Eğer klima sahibiyseniz muhakkak sizinde dikkatinizi çekmiştir klimanızın çalışması sonucu oluşan su. Sıcak yaz aylarında bu miktar çok yüksek olabiliyor. Miktar hem dış ortam hava sıcaklığı ve nem oranıyla hemde soğutulan alanın sıcaklığı ve nem oranıyla alakalıdır. Kısacası hava ne kadar daha sıcak ve nem oranı ne kadar daha yüksek, cihazınız bir o kadar daha fazla su oluşturacaktır. Rahat olun, klimanızın çalışması sonucu oluşan su cihazınızın arızalı olduğu anlamına gelmez. Gayet doğal bir durumdur ve aksine klimanızın sağlıklı çalıştığının bir belirtisidir. Bazı istisnayi durumlar hariç tabi. Normal şartlarda yazın soğutmada geleneksel evinizde kullandığınız 12000 Btu bir klima günlük ortalama 6 litre ile 10 litre arası su üretecektir. Bu oran hava sıcaklığı ve nem oranıyla ilgili olarak çok daha fazla olabilir. Ayrıca soğutulan alanın ve cihazınızın büyüklüğü de önemli faktörler. Miktar ilk aşamada çok büyük görünmesede yaz sezonu boyunca bir genel hesaplama yaparsanız rakamlar sizin içinde büyük bir süpriz olacaktır. Farzedelim yaşadığınız bölgede soğutma sezonunuz 4 ay ve günlük klimanız 8 litre su oluşturmakta.

Klima suyunu sulama amaçlı kullanabilirmiyim – Tabiki. Evinizdeki çiçekler, ağaçlar ve bitkilerde klimanın suyunu kullanabilirsiniz. Klimanızda oluşan suyun minerallerden yoksun olması nedeniyle özellikle küçük saksılarda yetiştirdiğiniz çiçeklerin toprağını sıkça değiştirmeniz daha fayadalı olacaktır. Ağaçlar doğal filtreleme özelliğine sahip olduklarından klima suyundaki metalleri filter edeceklerdir. Sulamada bu suyu Sebzelerinizde Kullanmayınız, sudaki metaller sebzelerin yapraklarında depolanacaktır. Sebzelerin sudan aldıkları metalleri filtrelemeözellikleri olmadığından klima suyu ile suladığınız sebzeleri yemeniz durumunda bu metaller vücudunuza konuşlanacaktır.

İçme amaçlı kullanabilirmiyim – Kesinlikle Hayır! Klimanızdan oluşan suyu kesinlikle içme amaçlı ve evcil hayvanlarınız yada akvaryumlarınızda balıklarınız için kullanmayınız. Klima suyu saf sudur ve laboratuvar yada steril aplikasyonlar için idealdir. Saf suyun tüketimi gerek sizde gerekse evcil hayvanlarınızda ve akvaryumdaki balıklarınızda mineral ve elekrolit eksikliğine neden olacaktır. Bu nedenden dolayı kesinlikle içme amaçlı olarak kullanmayın. Daha fazla bilgi

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: